Sončna elektrarna in hranilnik pripomoreta pri pridobivanju energije iz sončne svetlobe. Z zavedanjem o omejenosti energetskih virov je zanimanje za izkoriščanje sončne energije v zadnjih nekaj letih narastlo. Solarna tehnologija pripomore pri zajemanju, pretvorbi in distribuciji, pri čemer so aktivne tehnike tiste, ki delujejo po principu fotovoltaike. To je veda, ki preučuje pretvorbo sončnega sevanja v elektriko.
Male sončne elektrarne so skupek izpopolnjenih komponent, ki elektromagnetno valovanje sonca pretvorijo v električni tok. Uporabnikom so na voljo tri vrste elektrarn, in sicer prostostoječa, integrirana in otočni sistemi. Prostostoječa je primerna za neizkoriščena zemljišča, integrirana pa za gospodinjske objekte, saj pokrije strešno kritino. Otočni sistemi so idealni za počitniške objekte, prikolice ali planinske koče, saj niso priključeni v omrežje.
Uporaba takšnega mehanizma prinaša prenekatere prednosti, vključno z občutnimi prihranki. Za slednje in za najbolj optimalen izkoristek dodatno poskrbi še hranilnik energije, ki shranjuje presežke za kasnejšo uporabo.
Kako delujejo male sončne elektrarne?
Sončna elektrarna in hranilnik za svoje delovanje uporabljata energijo sonca, ki občutno presega energetske potrebe človeštva. Osnovni element fotonapetostnega sistema je fotovoltaični modul ali sončni panel. Prva fotovoltaična celica je bila narejena v letu 1954, a je imela le 6-% izkoristek, zato je bila tedaj uporabljena za vesoljske tehnike. Danes so te celice povezane v fotonapetostne panele, ki so nameščeni na streho ali objekt. Kot osnovni elementi morajo biti kakovostni, saj je od njih odvisno, kako bo sistem deloval.
Fotonapetostne module dopolnjujejo še druge komponente. Te vključujejo razsmernike, akumulatorje, optimizatorje moči, nosilno konstrukcijo, zaščitne naprave, DC- in AC-spojišča, dvosmerne števce ter regulatorje.
Razmerniki ali inverterji so naprave, ki pretvarjajo enosmerno napetost (DC) v izmenično (AC), ki je potrebna za uporabo v gospodinjstvu. Optimizatorji moči zagotavljajo boljšo proizvodnjo vsakega panela. Nameščeni pod panel, uravnavajo njegovo delovanje ter izboljšajo njegov izkoristek. Nadvse pomemben del male sončne elektrarne so tudi dvosmerni števci. Ti merijo le porabo iz omrežja in proizvodnjo energije ter dopuščajo natančno spremljanje delovanja in izkoristka sistema.
Sta sončna elektrarna in hranilnik res prava izbira ali je ta nepotreben?
Sončna elektrarna in hranilnik – Kakšna je pravzaprav povezava med njima? Je hranilnik res potreben? Preprost odgovor na to vprašanje je, da. Hranilnik je poglaviten za celovito samooskrbo, saj kot že njegovo ime pove, dopušča shranjevanje viška energije. To je še posebej priporočljivo za vse, ki nimajo soglasja za priključitev sončne elektrarne po sistemu letnega obračunavanja. Hranilnik deluje tako, da shrani presežno energijo, ki jo proizvede fotovoltaični sistem.
Dovršena naprava deluje čez cel dan ter ustvari dinamiko proizvodnje in porabe. V jutranjih urah, ko fotonapetostni paneli šele začnejo proizvodnjo energije, je ta nekoliko nižja. Tedaj je hranilnik tisti, ki nadomesti manko iz zaloge. Čez dan, ko je sonce na višku, hranilnik učinkovito shranjuje presežke, ki bodo porabljeni zvečer. Če se hranilnik napolni, se presežki oddajo v javno omrežje.
Takšna naprava prinaša veliko prednosti, saj zmanjša odvisnost od omrežja, poveča samooskrbo, zagotavlja večjo varnost v primeru izpada ter podpira trajnostni razvoj. Izboljšanje samo-porabe ter stabilizacija omrežja občutno znižata stroške oskrbe. Hkrati pa je odlično sredstvo za razbremenitev preobremenjenega distribucijskega omrežja.
Načrtovanje male sončne elektrarne mora biti izvedeno premišljeno in natančno
Sončna elektrarna in hranilnik morata biti za optimizirano delovanje pravilno načrtovana. Pred samim načrtovanjem je dobro razmisliti od velikosti sistema. Nanjo vpliva več dejavnikov, vključno z velikostjo objekta in potrebami gospodinjstva. Ključnega pomena je, da se pred samo montažo in nakupom pozanimate o delovanju fotonapetostnega sistema ter o prednostnih in slabostih solarnih tehnologij. Naši strokovnjaki imajo dolgoletne izkušnje in obsežno znanje, zato vam bodo z veseljem odgovorili na vsa vprašanja ter vam svetovali o primernosti objekta.
Če ste se odločili investirati v sončno elektrarno, nikar ne skrbite, saj vas bomo vodili skozi vse korake. Načrtovanje le te mora biti preudarno in natančno, saj lahko slabo načrtovan sistem vodi do neučinkovite uporabe. V tem prvem in izjemno pomembnem koraku bodo naši strokovnjaki določili vašo porabo ter pripravili načrt za namestitev modulov. Načrt obsega podatke o obsevanosti sonca na lokaciji, senčenje ter orientacijo in naklon solarnih panelov.
Izbrani materiali in komponente morajo biti najvišje kakovosti, saj bo ta zagotovila najboljše delovanje ter dolgo življenjsko dobo. Materiali morajo biti odporni proti ekstremnim vremenskim in okoljskim spremembam, sama konstrukcija pa mora biti modularna in prilagodljiva. Izdelanemu načrtu sledijo ureditev subvencije in dokumentacije ter montaža in zagon.
Kakšne so prednosti montaže sončne elektrarne in hranilnika?
Sončna elektrarna in hranilnik sta sprva nekoliko večji naložbi, a se hitro povrneta. Trajnostno gospodarstvo in okolju prijaznejši način življenja sta razloga, zakaj si vse več gospodinjstev prizadeva zmanjšati ogljični odtis. Takšna ekonomsko privlačna in učinkovita rešitev prinaša številne očitne in manj očitne prednosti, ki jih je nemogoče spregledati.
Med očitnejše sodijo energetska stabilnost, manjša odvisnost od nihanja cen na trgu in občuten prihranek. Prvi manj očiten razlog pa je toplotno udobje, saj moduli delujejo kot dodatna izolacija. To je velika prednost v poletnih mesecih, saj paneli absorbirajo sončno sevanje ter preprečijo, da bi toplota prodrla v notranjost objekta. Zmanjšanje potrebe po klimatskih napravah zmanjša porabo energije, kar prinaša prihranke.
Poleg izboljšane izolacije fotonapetostni moduli poskrbijo še za dodatno zaščito strehe pred ekstremnimi vremenskimi in okoljskimi vplivi ter podaljšajo njeno življenjsko dobo. Ob tem imajo še pozitivne učinke na zdravje. Zmanjšanje uporabe fosilnih goriv namreč zniža količino izpustov škodljivih plinov, ki so glavni krivci za onesnaženje zraka. Posledično ima to še pozitiven vpliv na biotsko raznovrstnost in ekosisteme. Rudarjenje, vrtanje in rafiniranje negativno vplivajo na naravne habitate. Zmanjšanje potrebe po fosilnih virih odpravlja potrebo po njihovi pridobitvi in predelavi.
Male sončne elektrarne so dolgoročna naložba
Male sončne elektrarne so okolju prijazni obnovljivi viri energije, ki s pomočjo fotovoltaike pretvarjajo sončne žarke v energijo. Sam proces pretvorbe se izvaja v fotonapetostnih celicah, ki so povezane v modul oziroma panel. Več panelov tvori fotovoltaični sistem, katerega dopolnjujejo še nosilna konstrukcija, razsmerniki, optimizatorji moči, dvosmerni števci in preostali inštalacijski material.
Naložba v majhno elektrarno je sprva malce višja, a se hitro povrne, saj je energija namreč cenovno ugodnejša od tiste, ki jo kupujemo iz omrežja. Varna in zanesljiva naložba se, še posebej s hranilnikom, obrestuje že v nekaj letih. Ta namreč poskrbi za zmanjšanje stroškov v času, ko je elektrika najdražja. V našem podjetju smo ponosni na strokovnost osebja, inovacije in zanesljivost, ki jo nudimo naročnikom. Kot vodilni na svojem področju zagotavljamo prilagodljive rešitve ne glede na velikost objekta.