Cene sončne elektrarne se precej razlikujejo od objekta do objekta, saj so odvisne od različnih dejavnikov. Sonce je eden najbolj trajnostnih virov energije, ki uspešno zmanjšuje izpuste toplogrednih plinov ter odvisnost od fosilnih goriv. Sončne elektrarne na ključ so zasnovane tako, da pretvarjajo svetlobo v energijo s pomočjo solarnih oziroma fotovoltaičnih panelov.

Prvi začetki fotovoltaike segajo v leto 1839, prva sončna celica s 6-% izkoristkom pa je bila oblikovana šele 1954. Tehnologija, ki dopušča pretvorbo, je zaradi naraščajočih tržnih cen energije vse bolj priljubljena. Montaža sončne elektrarne omogoča samooskrbo s sončno energijo preko varnega, okolju prijaznega in predvsem zanesljivega procesa. Vključitev le te v elektroenergetski sistem je namenjen pokrivanju lastnih potreb, pri čemer se manki in viški uravnavajo prek omrežja. Ta v procesu NET meteringa deluje kot shranjevalnik energije. Ob pridobljenem višku se le ta odda v omrežje, ob slabši proizvodnji pa se energija prejme iz omrežja.

Velikost samega sistema je povsem odvisna od gospodinjstva, njegove povprečne porabe in svetlobe. Ustrezna velikost bo preprečila presežek energija ter zagotovila najboljše delovanje sistema.

Cene sončne elektrarne

Kaj so sončne elektrarne na ključ in kako delujejo?

 

Sončne elektrarne na ključ so celovita rešitev, ki bo poskrbela, da bo zahteven proces izbire, vgradnje in priklopa popolnoma brezskrben. Postavitev takšnega sistema je lahko precej zahtevna, še posebej za tiste, ki se nanj ne spoznajo. Da bi paneli varno in maksimalno delovali, je treba upoštevati nekaj meril ter narediti številne izračune. Čeprav je namestitev mogoče opraviti samostojno, je priporočljivo, da jo opravijo strokovnjaki. Le tako bodo namreč zagotovljeni visoki standardi in izpolnjene vse varnostne zahteve.

Cene sončne elektrarne so nadvse ugodne, saj zagotavljajo kakovostno izvedbo, brez napak, ob tem pa poskrbijo, da se naložba povrne v najkrajšem možnem času. Glavne komponente sistema so fotonapetostni moduli, ki pretvarjajo elektromagnetno valovanje v enosmerni tok ter napetost. Dodatne komponente za montažo sončne elektrarne pa zajemajo razsmernike, DC in AC spojišča, stikalne in zaščitne naprave, priključne kable, nosilno konstrukcijo, akumulatorje, regulatorje ter še kakšen montažni material.

Pravilna montaža sončne elektrarne poskrbi za njeno optimalno delovanje

 

Sončne elektrarne na ključ so premišljeno zasnovane glede na želje oziroma potrebe gospodinjstva. Postopek je v celoti narejen s strani strokovnjakov, vključno s pridobitvijo potrebnih dokumentov, subvencije ter priklopom na omrežje. Na pravilno namestitev vpliva nekaj dejavnikov, vključno z naklonom strehe okrog 37° in njeno usmeritvijo proti jugu, ohranjenostjo kritine in statično ustreznostjo objekta. Nanjo vplivajo še senčenje v okolici, strelovodna zaščita in tip strehe.

Sam postopek izgradnje sestavlja več faz, začne pa se s skrbno zasnovanim načrtom, Ta zajema analizo sončnega obsevanja, oceno proizvedene energije, predlagano tehnološko rešitev ter vrednost investicije s povračilno dobo. Temu sledijo priprava dokumentacije in dovoljenj, montaža sončne elektrarne, podpis pogodbe o priključitvi, izvedba meritev ter priprava dokazil o zanesljivosti objekta.

Cene sončne elektrarne so odvisne še od izbranega sistema in vrste panelov, od slednjih pa je odvisna tudi njihova učinkovitost. Največja nazivna moč je 0,8-kratnik priključne moči merilnega mesta. To pomeni, da je maksimalna priključna moč odjemnega mesta 43 kW, samooskrbnega sistema pa 34,4 kW.

Montaža sončne elektrarne

Kakšne prednosti prinaša montaža sončne elektrarne?

 

Montaža sončne elektrarne prinaša občutne prednosti, zaradi katerih se sprva nekoliko višja naložba hitro obrestuje. Vrhunske solarne rešitve bodo presegla vaša pričakovanja, saj se ponašajo z izjemno kratko vračilno dobo naložbe, ki v povprečju znaša med 5 do 10 let. Svojevrsten pristop k načrtovanju občutno zniža stroške energije ter zagotovi neodvisnost od energetskih virov.

Nekoliko višje cene sončne elektrarne se hitro povrnejo z nizkimi obratovalnimi stroški, dolgo življenjsko dobo investicije in njenim minimalnim vzdrževanjem. Naprave so namreč izjemno zanesljive, saj so oblikovane tako, da prenesejo ekstremne vremenske in okoljske razmere. Njihova življenjska doba je do 25 let zaradi česar so trajnostna naložba, ki prispeva k zmanjšanju globalnega segrevanja.

Vsi poznamo najočitnejše prednosti sončne elektrarne na ključ, a obstajajo tudi manj očitni razlogi, zakaj je vgradnja dobra naložba. Ena izmed bolj zanimivih prednosti je manjša obraba strehe, ki je zahvaljujoč solarnim panelom manj izpostavljena ekstremnim vremenskim razmeram, kar lahko podaljša njeno življenjsko dobo. Z njihovo namestitvijo se izboljša še termično udobje objekta, saj moduli delujejo kot dodatna izolacija. In ne nazadnje modularni solarni paneli so izjemno prilagodljivi, kar pomeni, da se lahko nadgradijo ali prilagodijo spreminjajočim se energetskim potrebam.

Kakšne so cene sončne elektrarne in kaj nanje vpliva?

 

Cene sončne elektrarne se morda res razlikujejo od objekta do objekta, a je njena montaža vselej stroškovno učinkovita naložba. Na stroške najbolj vpliva velikost, izražena v kW, ki je odvisna od potrebe po energiji. Večja, kot je poraba, več panelov je potrebnih, višji so stroški namestitve.

Da bi se investicija kar najhitreje obrestovala, morajo biti paneli orientirani proti jugu, kar pomeni, da na končno ceno vpliva tudi lokacija objekta. Če se v bližini nahajajo stavbe ali drevesa bo morda potrebna dodatna oprema za optimizacijo delovanja sistema, kar bo posledično zvišalo stroške namestitve.

Na končno ceno vpliva še montaža sončne elektrarne. Nekatere strešne kritine zagotavljajo preprostejšo namestitev, medtem ko je pri drugih ta bolj zahtevna. Velik vpliv na stroške imajo še izkušnje monterjev ter nepredvideni tehnični izzivi, pri tem pa je še dobro upoštevati sicer nizke stroške dolgoletnega vzdrževanja.

Stroški sončne elektrarne na ključ pa so ne nazadnje odvisni še od kakovosti komponent. Na trgu je veliko solarnih modulov, ki se med seboj razlikujejo ne le na ceno, temveč tudi glede na kakovost. Nekateri izmed njih so cenejši, a manj učinkoviti, drugi pa se ponašajo z daljšo življenjsko dobo in boljšo učinkovitostjo, a tudi višjo ceno.

Sončne elektrarne na ključ

 

Kako se cene sončnih elektrarn primerjajo s tradicionalnimi energetskimi sistemi?

 

Sončne elektrarne na ključ se precej razlikujejo od klasičnih energetskih sistemov. Slednji energijo prejmejo preko jedrskih elektrarn ali tistih na fosilna goriva. Stroški so pri tem obračunani glede na porabo ter so odvisni od trenutne cene na trgu. Ta se nenehno spreminja, saj je odvisna od sezonskega povpraševanja, razmer na trgu in geopolitike.

V primerjavi s klasičnimi sistemi pa so cene sončne elektrarne odvisne od velikosti sistema, začetne investicije, načina financiranja, porabe v gospodinjstvu in trenutne cene energije na trgu. Kljub večji začetni naložbi je pomembno poudariti, da se mesečni stroški po montaži sončne elektrarne zmanjšajo ali celo izničijo, v kolikor naprave proizvedejo dovolj energije, da zadosti potrebam objekta.

Medtem ko mesečni stroški iz tradicionalnih sistemov vključujejo porabo iz omrežja, omrežnino in okoljske stroške zaradi emisij toplogrednih plinov, so stroški samooskrbe nekoliko drugačni. Ti zajemajo financiranje, v kolikor ste se odločili za kredit, vzdrževanje sistema, omrežnino ter nadomestno energijo iz omrežja, če je ta potrebna. Glavna prednost pri samooskrbi je, da so v primerjavi s klasičnimi sistemi, njeni mesečni stroški minimalni. 

Sončne elektrarne na ključ zagotavljajo občutne dolgoletne prihranke

 

Cene sončne elektrarne so sprva res nekoliko višja naložba, a je težko spregledati njene prednosti. Ena izmed najčistejših oblik pridobivanja energije dopušča trajnostno in okolju prijazno oskrbo po dolgoročno nadvse ugodni ceni. Njena montaža je namenjena pokrivanju lastnih potreb po energiji.

Montaža sončne elektrarne je tehnično zapleten postopek, katerega najbolje prepustiti strokovnjakom. Ti bodo zagotovili vrhunsko in varno delovanje naprav, prav tako pa bodo poskrbeli za dovršen načrt, ki vam bo zagotavljal občutne prihranke na dolgi rok. Takšne napredne tehnologije zmanjšajo potrebe po energiji iz fosilnih virov, s čimer posledično vplivajo tudi na biotsko raznovrstnost ter naravne habitate.

Zavezanost k trajnostnemu načinu življenja je nagrajena z državno finančno spodbudo. Ta znaša 500 EUR za 1 kW inštalirane nazivne moči za napravo z baterijskim hranilnikom ter 50 EUR za 1 kW inštalirane nazivne moči za napravo brez baterijskega hranilnika. A ne več kot 25 % upravičenih stroškov naložbe.Cene sončne elektrarne

 

 

Zahtevajte ponudbo

Več podatkov kot posredujete, bolj natančna je lahko ponudba.
Če imate podatke o dimenziji strehe, naklonu, vrsti kritine ipd., nam to napišite v sporočilo.
Pri načrtovanju letne porabe električne energije je potrebno pomisliti tudi na možne bodoče večje porabnike energije, kot so električni avto, toplotna črpalka, IR paneli …

Pošljite nam sporočilo

Odgovoriti bomo poskušali v najkrajšem možnem času.

Zahtevajte ponudbo

Več podatkov kot posredujete, bolj natančna je lahko ponudba.
Če imate podatke o dimenziji strehe, naklonu, vrsti kritine ipd., nam to napišite v sporočilo.
Pri načrtovanju letne porabe električne energije je potrebno pomisliti tudi na možne bodoče večje porabnike energije, kot so električni avto, toplotna črpalka, IR paneli …