Postavitev sončne elektrarne je tema, o kateri se v zadnjih nekaj letih precej razpravlja, predvsem zaradi naraščajoče ozaveščenosti o varovanju okolja, trajnostnem razvoju in visokih energetskih stroških. V mnogih državah, vključno s Slovenijo, se tovrstna investicija obravnava kot ključni korak k zmanjšanju odvisnosti od fosilnih goriv ter spodbujanju uporabe obnovljivih virov energije.
S ciljem pospeševanja prehoda na obnovljive vire se je poenostavil tudi postopek za pridobivanje soglasja. Regulativni organi v številnih državah so uvedli enotne obrazce in digitalizirali postopke za izdajo dovoljenj. To pomeni, da lahko vlagatelji v pridobijo soglasje za priključitev sončne elektrarne v zelo kratkem času, v nekaterih primerih tudi v nekaj tednih.
Čeprav je začetna naložba v solarni sistem precejšen finančni zalogaj, so dolgoročni prihranki, predvsem pa energetska neodvisnost, še vedno zelo močni argumenti za postavitev. Gospodinjstva, ki imajo ustrezne pogoje ter izkoristijo možnost subvencij, lahko pričakujejo, da se jim bo investicija povrnila v manj kot 10 letih, nato pa nadaljujejo s prihranki. Glede na stalna nihanja cen ostalih energentov, je postavitev lastne elektrarne še vedno smotrna odločitev za prihodnost.
Zakaj je pomembno pridobiti soglasje za priključitev sončne elektrarne?
Pridobitev soglasja je nujna, saj brez tega priključitev elektrarne na javno omrežje ni mogoča. Soglasje za priključitev sončne elektrarne izda distributer, ki pred tem preveri, ali je infrastruktura v vaši okolici primerna za sprejem dodatne energije iz vašega sistema. Za pridobitev soglasja je potrebno izpolniti vlogo ter priložiti vse zahtevane dokumente, ki običajno zajemajo tehnične načrte, podatke o zmogljivosti, lokacijo objekta in podatke o priključni moči. Po prejemu vloge bo distributer preveril ustreznost lokacije ter izpolnjevanje tehničnih pogojev, nato pa izdal soglasje, ki je osnova za nadaljnji postopek.
V določenih primerih je potrebno pridobiti tudi dovoljenja s strani lokalnih oblasti. Postavitev sončne elektrarne v zaščitenih območjih ali na zgodovinsko pomembnih objektih se namreč lahko sooča z dodatnimi omejitvami.
Kakšne priprave zahteva postavitev sončne elektrarne?
Prvi korak je premišljeno načrtovanje z analizo stanja strehe, na katero bi želeli namestiti panele. Idealna lega je proti jugu, jugovzhodu ali jugozahodu, saj zagotavlja najboljšo izpostavljenost soncu. Upoštevati morate tudi, ali so v bližini kakšne ovire, kot so visoka drevesa ali stavbe, ki bi lahko delno ali popolnoma zakrile solarne panele.
Pri njihovi namestitvi ni pomembna le lega, temveč tudi naklon strehe. Ta naj bi znašal med 30° in 40°, medtem ko lahko odstopanja vplivajo na učinkovitost delovanja sistema. Streha mora biti tudi dovolj stabilna in močna, da prenese postavitev sončne elektrarne.
Ko pridobite soglasje za priključitev sončne elektrarne in zaključite z administrativnimi postopki, sledi montaža. Ta vključuje namestitev panelov na streho, priklop na inverter in testiranje delovanja sistema. Priključitev na omrežje zahteva sodelovanje z distributerjem, ki bo poskrbel za varno povezavo.
Kaj pa subvencije za postavitev sončne elektrarne?
V kolikor ste pridobili soglasje za priključitev sončne elektrarne, imate možnost pridobivanja subvencije iz EKO sklada. Preden se odločite za prijavo, je priporočljivo, da se seznanite z aktualnim razpisom, saj se lahko pogoji razlikujejo od prejšnjega.
V primeru, da bo vaša prijava odobrena, boste prejeli odločbo o dodelitvi subvencije, nato pa lahko pričnete z izvedbo projekta. Po končani namestitvi solarnega sistema boste morali predložiti tudi dokazila o izvedbi, vključno z računi in vso dokumentacijo, ki potrjuje, da je bila postavitev sončne elektrarne izvedena v skladu s prijavo.
Upoštevani morajo biti vsi pogoji, ki jih zajema soglasje za priključitev sončne elektrarne, se pravi kapaciteta omrežja, tehnične zahteve in varnostni standardi. Stanje se mora ujemati tudi z drugimi podatki iz soglasja, kot so lokacija, tehnične značilnosti elektrarne, predvidena moč in druge relevantne informacije, na podlagi katerih je bilo soglasje izdano.
Ali se obetajo novosti za postavitev sončne elektrarne?
Glede na trend pridobivanja solarne energije, se v prihodnosti obeta silovit razvoj posameznih komponent, materialov ter načinov izrabljanja naravnih virov energije. Solarne celice v novejših panelih že zdaj dosegajo precej višjo učinkovitost kot kadarkoli prej. Razvoj novih materialov omogoča bistveno boljši izkoristek sončne svetlobe, s čimer se bi lahko zmanjšalo število komponent in optimizirala postavitev na manjših površinah. Sodobni paneli so tudi precej bolj vzdržljivi in zanesljivi, kar podaljšuje njihovo življenjsko dobo.
V letošnjem letu je zelo močno naraslo zanimanje za baterijske shranjevalnike energije, ki zagotavljajo popolno energetsko neodvisnost. Napredni baterijski sistemi so cenovno dostopnejši ter nudijo vedno večje kapacitete.
Kot smo že omenili, se je poenostavil postopek, s katerim lahko pridobite soglasje za priključitev sončne elektrarne. Prav tako mnoge države uvajajo dodatne finančne spodbude, kot so subvencije, davčne olajšave in ugodno financiranje za napredne sisteme z baterijami. Ti načini uspešno lajšajo začetne stroške investicije, zaradi česar so solarni sistemi dostopnejši širšemu krogu uporabnikov.
Uporaba pametne tehnologije omogoča integracijo s pametno opremo v hiši. Tako lahko gospodinjstva uravnavajo porabo energije ter jo prilagajajo proizvodnji, kar omogoča energetsko samozadostnost. Uporaba umetne inteligence za nadzor in optimizacijo spremlja delovanje sončne elektrarne, predvideva vzorce porabe in optimizira proizvodnjo energije glede na vremenske razmere. Prav tako lahko predvidi morebitne okvare ter tako pripomore k pravočasnemu vzdrževanju.
Če še niste pridobili soglasje za priključitev sončne elektrarne, vas vabimo na našo spletno stran, kjer lahko pobliže spoznate naše kakovostne sisteme za pridobivanje zelene energije. Zahtevajte ponudbo za svoj solarni sistem, mi pa vam bomo zagotovili kakovostno izvedbo in konkurenčno ceno.